Ekonomi

Yeni Ercan Havalimanı yarın açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde yarın Lefkoşa’da yapımı tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışını yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı, test uçuşları başarıyla tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı’na ilk inişini yapacak.

Körfez ülkelerinde 3 gün sürecek resmi temasların ardından bebek vatanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu karşılayacak. Ercan Havalimanı yeni terminal binasında. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlenecek törene katılacak. Çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve anma özel defterinin imzalanmasının ardından Dr. Fazıl Küçük Bulvarı geçilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, KKTC Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasıyla adeta adanın çehresini değiştireceğini belirterek, “Artan imkan ve kabiliyetleri ile geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapacak. 10 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Türkiye’nin asrı sadece ülkemizi değil, evlat vatanını da içine alan bir asır olacaktır.”

Havalimanı daha fazla yolcu kapasitesine, daha geniş ve ferah sosyal alanlara sahiptir. 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metre uzunluğundaki yeni pist, tüm model yolcu uçaklarının kullanımına uygun. 9 körüklü ve 21 açık olmak üzere toplam 30 uçak park yeri bulunmaktadır. Ercan Havalimanı, 1.500 araç kapasiteli kapalı otoparkı ve son teknoloji yeni donanımıyla dikkat çekecek. Çağdaş mimarisi ve doğa dostu özelliği ile örnek bir havalimanıdır. Ercan Havalimanı turizme ve ekonomiye değerli bir katkı sağlayacak.

haberakyazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu