Haber

Milyon Dolarlık Bürokrat: Sektöre Girmesi Yasak Olmasına Rağmen Havayolu Satın Aldı

Isparta’da düşen uçakta kusurlu olduğu iddiasıyla yargılanan ve 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, 30 Kasım 2007’de Ciner Havacılık’ı satın aldı. .

Uçak kazasının ardından bölüme girişi yasaklanan Oktay Erdağı’nın havayolu şirketini hangi parayla satın aldığı da soru işareti yarattı.

BirGün’de yer alan habere göre; Erdağı’nın Ciner Havacılık’tan pay alma aşaması talebi SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek’in imzasıyla kabul edildi. 2920 sayılı Kanun’un 18’inci maddesine göre havacılık dairesinde görev yapamayacak durumda olan eski bürokratın SHGM’den bu izni nasıl aldığı merak konusu oldu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, satın alma işlemi için “Harun gibi geldiler, Karun gibi zenginler” sözlerini kullandı.

“57 kişinin ölümüyle sonuçlanan Isparta uçak kazasında görevi kötüye kullanma suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile Türk kamuoyu onu tanıyor. Suça bulaşanların, özellikle havacılık sektörü ile ilgili suçlara bulaşanların 2920 sayılı kanuna göre ruhsat alması mümkün değilken, neden ve niçin SHGM Genel Müdürü’ne sorulması gerekiyor. Kemal Yüksek bu hisse devrini onayladı. Acaba bu kişiden savcılık yazısı istendi mi?”

“Öte yandan eski bir bürokrat nasıl milyonlarca dolar yatırım yapabilir? Türkiye’de bürokratlar bu kadar kazanıyor mu? Bu görevleri yapan bir insan ömrünün sonuna kadar yüksek maaşlarla çalışsa da 5 milyon-10 milyon dolar tasarruf edemeyeceği aşikârken bu değirmenin suyu nereden geliyor?”

siran-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu