Ekonomi

Borsa güne, yüzde 1,66 yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta, evvelki kapanışa nazaran 74,34 puan ve yüzde 1,66 paha kazanarak 4.541,44 puan ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 2,73 ve holding endeksi yüzde 1,14 artış kaydetti. Tüm dal endeksleri güne yükselişle başlarken, en fazla kazandıran yüzde 2,51’le kimya, petrol, plastik oldu.

BIST 100 endeksi, dün yükseliş eğilimini sürdürmesinin ardından kapanış rekorunu da yüzde 2,43 geliştirerek 4.467,10 puana taşıdı.

Analistler, ABD’de enflasyonun yüksek düzeylerini muhafazasına rağmen para siyasetine olumlu karşılık vererek soğumaya işaret etmesinin global çapta risk iştahını desteklediğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 0,4 artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Beklentilerin altında kalan enflasyon verileri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarını yavaşlatacağı umutlarını artırırken, para piyasası fiyatlamalarında Banka’nın gelecek ay faizleri 50 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 80’in üzerine çıktı.

Analistler, bugün makroekonomik data akışının ağır olduğunu, yurt içinde ödemeler istikrarı ve sanayi üretimi, yurt dışında ise Almanya’da enflasyon, İngiltere’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksinin takip edileceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.550 ve 4,600 düzeylerinin direnç, 4.340 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu