Haber

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’ye yönelik siber tehditlerde işbirliği kararı aldı

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi‘İnternetteki yasa dışı silah programlarını finanse ettiği’ iddia edilen şirketten Pazartesi günü yapılan açıklamada. Kuzey Kore’yezıt ABD, Güney Kore ve Japonya,üst düzey bir danışma grubu kurulması konusunda mutabakata varıldı.

Siber teknolojilerden sorumlu ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Anne Neubergergeçen hafta Washington’da güney KoreliVe Japonca Meslektaşlarıyla toplantılar yaptı. Cumhurbaşkanlığı ofisi yeni çerçeve kapsamında üç ayda bir toplantı yapmakBu konuda anlaştıklarını söyledi.

Ofisten yapılan açıklamada, “Bu grubun amacı, Kuzey Kore’nin nükleer ve kitle imha silahları programları için önemli bir finansman kaynağı olarak kullanılan siber faaliyetlerine ortaklaşa karşı koymak da dahil olmak üzere, üç ülkenin küresel siber tehditlere etkili bir şekilde yanıt verme yeteneklerini güçlendirmektir.”ifadeler kullanıldı.

Duyuru, üç ülkenin liderlerinin Ağustos ayında Camp David’de yapılan zirvede Kuzey’in siber tehditlerine karşı yeni bir üçlü çalışma grubu kurulması konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi.

kaman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu